80 de elevi din Republica Moldova, învingători ai olimpiadelor republicane la Limba și literatura română și Istoria românilor și universală, dar și profesorii acestora, au fost premiați astăzi în cadrul celei de-a cincea ediții a Programului de recunoaștere a performanțelor școlare susținut de Departamentul pentru Relația cu Republica Moldova.
Ceremonia a reunit elevi, profesori și reprezentanți ai autorităților din Republica Moldova și România. Prezent la eveniment, ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun, a declarat: „Această gală este mai mult decât o ceremonie de premiere. Este o dovadă a faptului că investițiile în educație și colaborarea dintre Republica Moldova și România generează oportunități reale pentru elevi și profesori. Felicit premianții și le doresc să păstreze aceeași pasiune pentru cunoaștere și aceeași dorință de a excela”.
La rândul său, ambasadorul României în Republica Moldova, Cristian-Leon Țurcanu, a reiterat angajamentul României de a rămâne un partener ferm în susținerea tinerelor talente și i-a felicitat pe elevi pentru performanțele remarcabile obținute, subliniind că acestea contribuie la dezvoltarea societății și la construirea unui viitor mai bun.
Elevii distinși cu premiul I au fost recompensați cu ceasuri inteligente, laureații premiului II au primit baterii externe portabile, iar cei ai premiului III – boxe portabile. Elevii care au obținut mențiuni au primit căști pentru jocuri la calculator. De asemenea, profesorii care i-au pregătit și ghidat spre aceste rezultate remarcabile au fost distinși cu medalii și diplome de apreciere.
Ministerul Educației și Cercetării apreciază cooperarea excelentă cu Departamentul pentru Relația cu Republica Moldova, care, în ultimii ani, s-a materializat prin implementarea unor inițiative importante, precum proiectul „Digitalizarea în educație”, proiectul „Cutia Școlarului”, dotarea instituțiilor de învățământ cu mobilier și extinderea accesului la resurse educaționale digitale.
